Buradasınız:Anasayfa » Genel » Çamur ve Toz Yağmuru Uyarısına Dikkat

Çamur ve Toz Yağmuru Uyarısına Dikkat

Çamur ve Toz Yağmuru Uyarısına Dikkat

Meteorolojiden gelen uyarılara göre hava sıcaklığında bayrama kadar önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ancak yurt genelinde görülen sağanak yağışlar ve yönlü esen rüzgârlar nedeniyle çamur yağmuru uyarısı veriliyor.

 

Özellikle bayram temizliği yapan ev hanımları için büyük bir sorun olan bu tarz çamur ve toz yağmurları pencerelerden içeriye balkon zeminlerine yoğun miktarda toz taşıdığı için şikâyet konusu oluyor.

 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Akdeniz, Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülecek olan yağışlar nedeniyle özellikle Mardin, Siirt, Batman, Şırnak, Van, Bitlis ve Ağrı çevrelerinde toz aşımına yol açabileceği belirtiliyor.

 

Rüzgârlı havalarda çöl ve benzeri toprak yapılarına sahip bölgelerde kumun gökyüzüne yükselerek yağmur bulutlarına karışması ve bu bulutların hareket ederek başka bir bölgeye yağış götürmesi ile çamur yağışları, tozun bulut olmadan direkt rüzgârın etkisiyle başka bir bölgeye kadar ilerlemesi ile de toz yağışları meydana gelmektedir. Özellikle düz ve rüzgâr alan bölgelerde sıkça rastlanan bu durum güneyli yönlerden esen şiddetli rüzgâr ile daha etkili görülebilmektedir.

Yazar Hakkında

Yazı Sayısı : 228

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön